Anasayfa / Antivirus / Windows Kısayol Virüsü ve Çözümü

Windows Kısayol Virüsü ve Çözümü

Son dönemlerin en çok araştırılan Windows hataları içerisinde gösterebileceğimiz kısayol virüsü, insanların pek çoğunun ilk kez karşılaştıkları sorunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bilgisayarlarda ne zaman ne gibi sorunlar ortaya çıkacağını bilemezsiniz. İşte bu noktada bilgisayarlarınızda kullanacağınız virüs programlarının ne denli önemli olduğunu anlamak gerekir. Uyumlu virüs programlarını kullanarak sorunların bir nebze de olsa önüne geçebilmek mümkün hale geliyor. Sizlerde bu konuda son derece dikkatli adımlar atmalısınız. İnternet üzerinde şu gibi araştırmalar söz konusu olabilir; “USB dosyaları kısayola çeviriyor” ya da “USB kendi kendine kısayol oluşturuyor” şeklinde aramaların cevabını bu yazımızda vermek ve sorunu çözmeniz yolunda önemli adımlar atmanıza da yardımcı olmak istiyoruz.

Windows kısayol virüsü, son dönemlerde sık rastlanmaya başlanan bir virüs türü olarak dikkat çeker ve her ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken sorunlardan birisidir. Bilgisayarınızın zaman içerisinde işletim sistemi ya da aygıtlar nezdinde sıkıntılar yaşaması da mümkün hale gelebilir. Kısayol virüsü ile alakalı olarak bilmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi de kuşkusuz ki bilgisayarlarınıza taktığınız her türlü USB ya da harici disk, bir daha kullanılamaz hale gelebilir. Bilgisayarlarınızdan USB’ye aktardığınız tüm dosyalar kısayol haline gelir ve bir daha kesinlikle kullanamayacağınız hale bürünür. Bu da demek oluyor ki bu süreçte disklerinizi güvenli bir şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken en önemli unsur budur.

 

Windows Kısayol Virüsünün Çözümü

  1. USB belleğinizi bilgisayarınıza takın.
  2. USB içerisinde yeni bir metin belgesi oluşturun ve isim vermeyin.
  3. Metin belgesini açın ve içerisine attrib -h -s /s / d yazın.
  4. Yazdıktan sonra Farklı Kaydet sekmesi ile usb içerisinde cozum.bat ismi ile kaydedin.
  5. Kayıt işleminin ardından BAT uzantılı dosyayı çalıştırın. DOS ekranı kendinden çalışmaya başlayacak ve yarım saat kadar bekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemlerden ziyade bilgisayarlarınıza Avast Antivirüs yazılımı ile birlikte açılış taraması yapmanız şiddet ile tavsiye edilir. Bu açılış taramasının ardından MusaLLaT adı altında da birçok farklı virüs dosyasını bulabilecek ve silmeniz için sizlere imkan tanıyacaktır. Flash bellekler, bu virüsün en büyük hedefi konumundadır ve her ne olursa olsun dikkat edilmesi gerekir.

Bu virüsün zaman içerisinde meydana getireceği hatalar bilgisayarınızı sıkıntıya sokabilir ve her ne olursa olsun virüs programı ile bilgisayarınızı baştan aşağıya taratmanız önerilir. Aksi takdirde harici diskler bile bozulabilir.

Hakkında Windows Hata

Check Also

HouseCall Gelişmiş Virüs Taraması

Bilgisayar virüsleri bildiğimiz gibi kısa zaman içerisinde sistem üzerinde çok ciddi hasarlara yol açabilir ve zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir