Anasayfa / Windows 7 / Windows Kapanmama Sorunu ve Çözümü

Windows Kapanmama Sorunu ve Çözümü

Windows kapanmama sorunu, günümüz bilgisayarlarında en sık karşılaştığımız problemlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Son birkaç sene içerisinde işletim sistemi farklılıkları ortaya çıkmaya başladı ve Microsoft firması kullanıcılarına sürekli olarak farklı farklı ürünler sunma konusunda da önemli adımlar atmaya devam ediyor. Birkaç sene içerisinde de işletim sistemlerinde insanların ortak olarak yaşadıkları sorunlar artıyor. Bu sorunları sitemiz içerisinde ele alarak çözümü safhasında siz değerli okuyucularımıza en doğru bilgiyi en nitelikli şekilde ve en kısa sürede çözebileceğiniz bir üslup ile anlatarak bu sorunları bertaraf edebilmeniz için elimizden gelen tüm çabayı ve gayreti gösteriyor ve konularımızı da en yaygın sorunlara göre açıyoruz.

Windows kapanmama sorunu, özellikle ve özellikle arkaplan uygulamaları nedeni ile meydana gelebilir. Bilgisayarı kapatmaya çalıştığınız an itibari ile yürürlükte olan bazı uygulamalar durdurulamaz ve Windows sizden onay ister. Bu onayı verdiğiniz takdirde kapanma işlemi devam eder. Bazen defalarca onay vermeniz gerekir. Bazen ise onay verseniz de işletim sistemi kendi kendini kapatmayı başaramaz. Bunun en büyük nedeni ise BİLGİSAYARI KAPAT seçeneğini seçip aktif ettiğiniz andan itibaren tüm uygulamaları sonlandıracak izin yetkilerini kendisinde bulamamasıdır. Windows işletim sistemi kendi içerisinde ki sorunlar nedeni ile de çoğu zaman kendi kendini kapatamaz ve ne yazık ki POWER tuşu dediğimiz düğmeden kapatmak zorunda kalırsınız. Bu konunun çözümü ile alakalı olarak ise sizlere bilinen en etkili yolu aşama aşama anlatmak ve sorunu çözmenize yardımcı olmak istiyoruz.

 

Windows Kapanmama Sorununun Çözümü

Öncelikle bu sorunun nedenlerini araştırmak gibi bir çabanız olabilir. Buna hiç gerek yok. Doğrudan yetki ayarlamaları ile birlikte bu konu ile alakalı olarak sonuç her ne olursa olsun sistemin tüm çalışan işlevlerini otomatik olarak sonlandırması için Windows’a yetki vereceğiz. Sırası ile aşağıdakileri uygulamak yeterli olacaktır;

  1. Başlat > Çalıştır sekmesine tıklayın ve gelen ekrana küçük harfler ile “regedit” yazarak ENTER tuşuna basın.
  2. Gelen ekranda sırası ile HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control yollarını takip edin.
  3. Control kısmına tıkladıktan sonra sağ kısımda WaitToKillServiceTimeout yazan seçeneğe sağ tıklayarak değiştir seçeneğini seçin.
  4. Orada yer alan 20000 değerini 200 değerine çekin ve kaydedin. Diğer rakamlar ile herhangi bir oynama yapmayın.

Bundan sonra işletim sisteminiz kendi kendini herhangi bir sorun olmadan kapatacak ve sizlerin de kafasında ACABA KAPANDI MI gibi bir soru işareti olmayacaktır.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Windows 7 Uyku Modu Sorunu ve Çözümü

Windows 7 sorunları ile alakalı olarak detayları incelemeye devam ediyoruz. Birkaç sene içerisinde meydana gelen gelişmeler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.