Anasayfa / Windows 8 / Windows 8 Update 80072efd Sorununun Çözümü

Windows 8 Update 80072efd Sorununun Çözümü

Windows 8, bildiğimiz gibi bir önceki sürümüne nazaran çok daha sıkıntılı bir model olarak dikkat çekmiş ve insanların ciddi anlamda tepkisini kazanarak kullanım oranlarında belirgin bir azalma görülmüştür. Ülkemiz genelinde her geçen gün meydana gelen bilgisayar sorunları ve insanların bu sorunlar akabinde işlşetim sistemine karşı bakış açılarında çok önemli farklılıklar meydana gelmiş ve çeşitli sıkıntılar ortaya çıkmıştır. Türkiye her geçen gün gelişen ve bu gelişim aşamasında bilgisayar konusunda bilgili insanların da her geçen gün çoğaldığı ülkeler arasında başarılı bir şekilde yer alıyor. Hal böyle bilgisayar sorunları ile alakalı olarak çözümler internet üzerinde çok daha nitelikli bir şekilde yer almaya başlıyor denebilmekte.

 

Windows 8 update 80072efd sorunu, bildiğimiz gibi insanların en çok karşılaştıkları sorunlardan birisi olarak dikkat çekiyor ve çözümü safhasında da Microsoft, resmi internet sitesi üzerinden bu konuya ilişkin ikinci bir paylaşımı yapana kadar net bir çözüm önerisi de yoktu. Zaman içerisinde ortaya çıkan gereksinimler akabinde insanların sorunun çözümü açısından internet sitelerinden bir şeyler beklemeleri aslında nitelikli bilgi paylaşımını da bir nevi zorunlu hale getirmiştir diyebiliriz. Microsoft, yeni işletim sistemini çıkardığı ilk dönemlerde özellikle Update ile alakalı olarak çok ciddi sorunlar yaşamış ve geri bildirimler almıştı. İşte bu noktada kısa süreli de olsa insanların olumsuz tepkilerini de üzerlerine çektiler.

Bu hatanın nedeni genellikle güvenlik duvarınızın güncellemeler için gerekli izni alamamasından kaynaklı olabilir. Güncellemeler için ana Windows sunucusuna bağlanmak zorunda olan bilgisayarınızın güvenlik duvarı çoğu zaman için bu bağlantıyı engeller ya da ilgili portlara herhangi bir bağlantı gerçekleştiremez. Hal böyle olunca güncelleme ile alakalı olarak çok ciddi sıkıntılar yaşanır. Windows 8 update 80072efd sorununun çözümü ile alakalı olarak öncelikli önerilerimiz aşağıdaki gibidir;

Windows Update sisteminin anlık olarak interetteki 80 ve 443 değerli PORT numaralarından bağlanmasına izin verin.

SVCHOST sisteminin internet erişimi engellenmiş olabilir. Bunu kontrol etmelisiniz.

Aşağıda listesini verecek olduğum URL adreslerine güvenlik duvarının izin vermesi için onaylı listeye eklemenizi şiddetle tavsiye ederim;

  • http://*.update.microsoft.com

  • https://*.update.microsoft.com

  • http://download.windowsupdate.com

Bu sayede bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde ilgili port numaralarından uzak sunucuya bağlanarak güncellemeleri çekecek ve sizleri çok büyük bir sıkıntıdan da kurtaracak. Hal böyle olunca kafanız da rahat edecek ve güncellemeleriniz çok kısa bir süre içerisinde bilgisayarınıza uygulanarak sorunsuz bir Windows deneyimi yaşayacaksınız.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Windows 8 Dil Sorunu ve Türkçe Yapma

Windows 8 dil sorunu ilk çıktığı zamanlarda fazlası ile yaşanan sıkıntılardan birisi olarak dikkat çekiyor. Birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.