Anasayfa / Windows 8 / Windows 8 Denetim Masası Sorunu ve Çözümü

Windows 8 Denetim Masası Sorunu ve Çözümü

Windows 8 sorunları ile alakalı olarak sitemiz içerisinde elimizden geldiğince tüm sorunlara en kesin yanıtları sunmak için araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olarak tanıdığımız Microsoft, her ne kadar inanılmaz bir işçilik sunsa da ufak tefek ihmaller o kadar ciddi sorunları beraberinde getiriyor ki insanların bu konu ile alakalı olarak işletim sistemi adına kötü bir izlenim edinmesi açısından da önemli seçenekleri beraberinde getiriyor. Her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde büyüyen ve büyürken yeni nesil işletim sistemi kavramını daha da geliştiren Microsoft işletim sistemlerinin hatalarını bulmaya ve çözüme kavuşturmaya devam ediyor, en kesin sonuçları sizlere sunuyoruz.

Windows 8 denetim masası sorunu dediğimiz konu ise işlem yaparken “Windows Gezgini Çalışmayı Durdurdu” hatası almanızdır. Bilgisayarı defalarca açıp kapasanız da sistem bu hatayı sizlere sunuyor ise işletim sisteminin temel bileşenlerinde bir sıkıntı meydana geldi demektir ve bunu kökten çözüme kavuşturmak gerekir. Ancak aşağıda sizlere sunacağımız yöntemi belirli periyotlar ile tekrarlamanız gerekeceğinden dolayı bu sayfamız üzerinde CTRL + D kısayolunu kullanın. Bu sayede bilgi dolu bu içeriğimize çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde ulaşabilir ve işlemleri en hızlı şekilde tekrar ederek sorunu kökten ortadan kaldırabilirsiniz. Şimdi sizlere bu anlamda en kesin çözüm yolunu maddeler halinde açıklayıcı bir şekilde sunmak istiyoruz.

Bu hatanın genellikle nedeni sistem içerisinde gezgin ayarlarını engelleyen ve durdurmasını sağlayan belli başlı küçük çaplı dosya parçalarının olmasıdır ve bundan kurtulmak gerekir. İşte bu noktada aşağıdaki işlemleri eksiksiz bir şekilde uyguladığınız takdirde tamamı ile kurtulabilme şansına da sahip olacaksınız. İşlemlerimizi şu şekilde tamamlıyoruz;

Öncelikli olarak Bilgisayarım > Yerel Disk C > Windows > System32 klasörü yolunu takip ediniz.

Burada listeleme türünü DOSYA TÜRÜNE GÖRE LİSTELE seçeneğine getiriniz.

Seçeneği işaretledikten sonra .CPL uzantılı dosyaların olduğu dizine girin.

Karşınıza birçok farklı CPL uzantılı dosya listelenecektir. Aşağıda verdiğimiz dosyaların haricinde geri kalan tamamını silin ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra sorundan tamamen kurtulun.

appwiz.cpl
bthprops.cpl
collab.cpl
desk.cpl
Firewall.cpl
hdwwiz.cpl
inetcpl.cpl
infocardcpl.cpl
intl.cpl
irprops.cpl
joy.cpl
main.cpl
mmsys.cpl
ncpa.cpl
powercfg.cpl
sysdm.cpl
TabletPC.cpl
telephon.cpl
timedate.cpl
wscui.cpl
Bu sayede gezgin sorunu ortaya çıkaran tüm bileşenleri ortadan kaldırmış olursunuz ve denetim masası üzerinde en rahat şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmeye devam edersiniz.

 

Hakkında Windows Hata

Check Also

Windows 8 Dil Sorunu ve Türkçe Yapma

Windows 8 dil sorunu ilk çıktığı zamanlarda fazlası ile yaşanan sıkıntılardan birisi olarak dikkat çekiyor. Birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.