Anasayfa / Eğitimler / Windows 8 – Başlangıç Programlarını Kapatma

Windows 8 – Başlangıç Programlarını Kapatma

Bilgisayarınızın ilk açılışında arka planda bazı programlar çalışmaktadır. Bu programların bazıları sisteminiz için gerekli olsa da bazı programlar gereksiz yere arka planda çalışmakta ve bir süre sonra şişerek bilgisayarınızın ram ve işlemcisinden tüketmektedir.

Gerek ihtiyaç dahilinde  yüklediğiniz programların kurulumu sırasında aktif ettiğiniz, arka planda çalışan ufak yazılımlar gerekse güncelleme denetleme yada kullanmadığınız halde arka planda hazırda bekleyen uygulamalar sayesinde bilgisayarınızın açılış süresi ve sisteminizin performansı etkilenmektedir.

Windows 7‘den farklı olarak Windows 8‘de başlangıç programlarını kapatmak için görev yöneticisini kullanmanız yeterlidir. Aşağıdaki işlemleri yaparak kolayca arka planda çalışa programları kapatabilirsiniz.

  • Öncelikle masaüstünüzde bulunan araç çubuğu üzerinde sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni açın.

  • Açılan pencerenin 4. sırasında yer alan “Başlangıç” sekmesine geçiş yapın. Eğer başlangıç sekmesini göremiyorsanız “Daha Fazla Ayrıntılı” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
  • “Başlangıç” sekmesine geçtiğiniz zaman arka planda çalışan programların bir listesini göreceksiniz. Bu listenin “Durum” kısmında “Etkin” olarak gözükenler bilgisayarınızın açılışı ile aktif hale gelen programlardır. Bu programlardan kullanmadığınız ve özellikle “Başlangıç Etkisi” kısmı “Yüksek” gözüken yazılımları devre dışı bırakmalısınız.
  • Arka planda çalışmaması gerektiğini düşündüğünüz  program üzerine sağ tıklayarak “Devre dışı bırak” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

 

Sisteminizi yeniden başlattığınızda artık devre dışı bıraktığınız programın otomatik olarak başlamadığını gözlemleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kısımlardan biri Antivirüs gibi sisteminizin açılışı ile başlaması gereken programları devre dışı bırakmamanız gerektiğidir.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Google Drive Kapatılması Gerekiyor Sorunu ve Çözümü

Bulut teknolojileri bildiğimiz gibi artık dünyanın en büyük şirketlerinin dahi en çok önemsediği unsurlardan birisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir