Anasayfa / Windows 8 / Windows 8 Açılış Şifresini Kapatma

Windows 8 Açılış Şifresini Kapatma

Her işletim sistemi ile belli başlı farklı özellikle gelir ve bunlara ayak uydurmak gerekir. Windows 8 açılış şifresini kapatma ile alakalı olarak internet üzerinde insanların çok ciddi bir araştırma içerisinde olduklarını biliyorum. Windows 7 işletim sisteminde bilgisayarın açılışına parola koymak ya da mail tanımlamak opsiyonel olarak sunulmuş bir seçenekti. İnsanlar dilerlerse kişisel bilgisayarlarını bu şifreleme yöntemi ile koruma altına alabiliyorlardı. Ancak opsiyoneldi ve bir sorun yoktu. Ancak Windows 8 işletim sistemi ile birlikte bu iki unsur da zorunlu hale getirilmiş ve insanların gerçekten canını sıkabilecek farklı bir durum ortaya çıkmış. Şifre özellikle bizlerin son derece canını sıkan bir unsur oldu.

Bu durum her ne kadar Windows 8.1 sürümü ile birlikte kaldırılsa da hala bu sürüme geçmemiş olan kullanıcılar için bilgi içerikli bir yazı yayınlamayı son derece uygun bulduk desem yeridir. Format sonrasında bir mail tanımlıyorsunuz ve çoğu zaman bu mailin şifresini bilgisayar şifresi olarak da atıyor ve bu durum son derece ciddi sıkıntılar doğuruyor. Bilgisayar uyku moduna geçtikten sonra sürekli olarak şifre istiyor ya da bu gibi durumlar insanların ciddi anlamda canını sıkıyor. Bu şifreyi kapatabilmek için XP, Vista ve 7 mantığından tamamı ile farklı bir işlem uygulamanız gerekir ki bu işlemi sizlere anlatma amacı içerisinde olacağız.

Windows 8 Açılış Şifresi Nasıl Kapatılır?

Kullanıcıların %80 gibi bir kısmının bu şifreyi kullanmak istemediklerini az çok tahmin ediyoruz. İnternet üzerinde ki kullanıcı yorumları da zaten bunu bize kanıtlıyor. Bu nedenle sorunun çözümü ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Windows 8 açılış şifresini kapatma aslında basit fakat önceki işletim sistemi türlerine nazaran biraz daha farklı işlemler uygulamak gerekiyor. İnceleyecek olursak;

  1. Bilgisayarınızın “WİN” tuşuna basarak başlat menüsünü açın.
  2. Gelen menüde herhangi bir yere tıklamadan “netplwiz” açıklamasını yazın.
  3. Açıklamayı yazmanızın ardından sağ panelde ayar seçeneğini çıkaracak ve o ayarı açın.
  4. Gelen ekranın üst kısmında solunda kutucuk olacak şekilde “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad veya parola girmelidir” yazıyordur ve solunda tik vardır.
  5. Bu tiki kaldırdıktan sonra UYGULA butonu ile ayarlarımızı uygulayarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Bu sayede bundan sonra sürekli olarak karşımıza gelen şifre isteme ekranı bundan sonra karşımıza çıkmayacak bir hale geliyor. E bir teşekkürü haketmişizdir değil mi? Yorumlarınızı bizden esirgemeyin.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Windows 8 Dil Sorunu ve Türkçe Yapma

Windows 8 dil sorunu ilk çıktığı zamanlarda fazlası ile yaşanan sıkıntılardan birisi olarak dikkat çekiyor. Birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir