Anasayfa / Windows 8.1 / Windows 8.1 Aşırı CPU Tüketim Sorunu

Windows 8.1 Aşırı CPU Tüketim Sorunu

Windows 8.1, bildiğimiz gibi büyük bir fiyasko yaratan ve kesinlikle beğenilmeyen 8 sürümlü işletim sisteminin kısa zaman içerisinde çıkarılan gelişmiş bir güncellemesi olarak dikkat çekiyor. Ana sürümün birçok farklı anlamda performans sorunu yaşaması ve FLAT TASARIM dediğimiz ve ilk defa işletim sistemlerinde görünen bir görüntü yapısı işle birlikte sunulması aslında insanlar nezdinde çok da alışık olunan bir durum olarak görünmüyor. Zaman içerisinde meydana gelişmeler, insanların şirkete olumsuz geri bildirim yapması ve bu gibi nedenler ile birlikte artık bir güncelleme şart olmuştu ve nitekim 8.1 sürümü ile birlikte büyük sorunları en azından gidererek insanların bu anlamda sorunlarının çözülmesine yardımcı olundu. Windows 8.1 sorunları da elbette ki vardı.

İşletim sistemleri uygulama performanslarına göre şekillenebilen bir yazılımdır ancak uygulamalar, donanımlar üzerinde baskın bir görev görebilir ve her ne olursa olsun bilgisayar performansının yavaşlamasında ki en önemli etkenlerden birisi de donanımların yorulmasıdır. Windows 8.1 CPU tüketimi açısından son derece hassas işletim sistemlerinden birisi durumunda İ5 ve İ7 işletim sistemlerinde de yaptığım denemeler sonucunda normal şartlarda fazla CPU tüketimi yapmayacak programlar, işletim sisteminin de desteklediği birçok farklı işlevde sorun yaşattı. Aynı zamanda açılış hızında da belirgin bir yavaşlama söz konusu oluyor ise bu durumda doğrudan işletim sistemi arka planı dediğimiz alanda çalışan uygulamaları kontrol etmek kaçınılmaz olacaktır.

 

Yüklediğiniz en ufak uygulamalar dahi işletim sisteminin performansı üzerinde çok ciddi olumsuz etkiler bırakabilir ve işte bu neden dolayısı ile sizlere birkaç farklı önerimiz olacak. Bu sayede bilgisayarınızın performansından herhangi bir şekilde ödün vermeden rahatlıkla kullanım sağlayabileceksiniz. Detayları maddeler halinde inceleyecek olursak;

  1. Bilgisayarın başlangıcındaki uygulamaları daraltın ve gereksizleri kaldırın.
  2. Windows 8 uyumlu virüs programları kullanarak performansa katkı yapın.
  3. Bilgisayarınızın CPU değerlerini bir süre inceleyin.
  4. Adobe gibi grafik yazılımlarının tüketim değerlerine bakın.
  5. Skype, özellikle son derece ciddi bir tüketim sağlar ve bu neden dolayısı ile eski sürüm kullanmayı deneyin.
  6. İşlemciniz sürekli ısınıyor ise teknik destek alarak fan sistemindeki sorunların önüne geçin.

Kısacası donanımlar her ne olursa olsun önem arz eder ve dikkat edilmesi gereken ana unsurlar arasında yer alır. İlerleyen süreçte bilgisayar donanımları nezdinde sıkıntı yaşamak istemiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi olduğunu da kati surette unutmamanızı önemle rica ederiz.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Windows 8.1 – Sistem Kurtarma DVD ve USB’si Oluşturma

Bilgisayarınızda her şey yolunda giderken Windows sistemler tarafından bazen küçük sürprizlerle karşılaşabiliyoruz. Sisteme bulaşan virüsler, işletim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir