Anasayfa / Windows 7 / Windows 7 Yetersiz Disk Alanı Uyarısı ve Çözümü

Windows 7 Yetersiz Disk Alanı Uyarısı ve Çözümü

Windows 7 hataları ile alakalı olarak en sık karşılaşılanlardan birisi de yetersiz disk alanı uyarısı ile alakalı olarak hatalardır. Mesela günümüz bilgisayar teknik servislerinin en büyük alışkanlıklarından birisi olarak gösterebileceğimiz harddisk bölme işlemi, düşük boyutlu dahi olsa yapılan ancak en büyük hatalar içerisinde nitelendirebileceğimiz unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Hal böyle olunca insanların bilgisayarı ne şekilde kullanacağını bilmemesi ile birlikte kısa zaman içerisinde harddisk konusu ile alakalı olarak belirgin sıkıntılar meydana gelebiliyor. İşte bu noktada insanlar yeniden teknik servis hizmetlerine maddi gider sunmamak için kendi kendilerine çözüm üretmeye çalışıyorlşar ve işler çok daha fazla içinden çıkılmaz bir hale geliyor. İşte bu büyük bir sorun.

Disk uyarısı özellikle en çok can sıkan hatalardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bu hatadan kurtulmak için bilgisayarınızın kök dizininde yapabileceğiniz belli başlı değişiklikler söz konusu. Size aşağıda sunacağımız çözüm önerileri ile alakalı olarak hiç bilgisayar kullanmayı bilmiyor iseniz şayet yanınızda mutlaka birisi olsun. Çünkü yapacağınız en ufak bir yanlışlık, bilgisayarınızın tüm işleyişi üzerinde olumsuz etki yaratabilir ve bu durumda yeniden teknik servis ihtiyacı duyma ihtimali doğacaktır. Burada ki amaç, kendi sorunlarımıza kendi kendimize en kalıcı ve etkili çözümü getirmek ve öğrenmek olacaktır. Sitemizde ki tüm içerikler de bu amaç doğrultusunda hazırlanır ve sizlere sunulur.

 

Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Çözümü

  1. İlk olarak Başlat > Çalıştır sekmesine gidiyoruz.
  2. Ekrana gelecek olan kutucuğa küçük harfler ile “regedit” yazıyoruz ve karşımıza sistem ana dosyaları geliyor.
  3. Sırası ile HKEY_LOCAL_MACHINE / System / CurrentControlSet / Control / File System yoluna gidiyoruz.
  4. Sağ kısımda bazı değerler çıkacaktır. Boş bir alana sağ tıklayarak “YENİ DWORD DEĞERİ” sekmesine tıklayınız.
  5. Gelen ekranda isim kısmına “DisableLowDiskSpaceBroadcast” yazın.

Daha sonra bu değerin üzerine tıkladığınızda tüm sürücüler için boyutlandırma ve uyarı sınırı çıkar. Örnek olarak Yerel Disk için4 yazıp onaylamanız, bu uyarıyı almamanız için yeterli olacaktır. İnternet üzerinde bununla ilgili birçok farklı değer kullanımını anlatan makale de yer alıyor. Bu işlem, sadece uyarıyı gizlemek için kullandığımız bir yöntemdir. Harddisk boyut sorununu çözmeyecektir. Bu neden dolayısı ile gerekirse DİSK BİRLEŞTİRME işlemi yaparak boyut anlamında ki sıkıntıyı kalıcı olarak ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. Bu sayede soruna kökten çözüm getirme şansına da sahip olmuş olursunuz.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Google Drive Kapatılması Gerekiyor Sorunu ve Çözümü

Bulut teknolojileri bildiğimiz gibi artık dünyanın en büyük şirketlerinin dahi en çok önemsediği unsurlardan birisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.