Anasayfa / Windows 7 / Windows 7 Pili Değiştirmeniz Yararlı Olabilir Uyarısı

Windows 7 Pili Değiştirmeniz Yararlı Olabilir Uyarısı

Windows 7 uyarıları ile alakalı olarak bilgi içerikli yazılarımız ile sizlere detayları sunmaya devam ediyoruz. Son dönemlerde özellikle laptop kullanan okuyucularımızın sıklık ile bildirdikleri uyarı sorunlarından birisini ele alacak ve çözmenize yardımcı olacağız. Olur olmadık zamanlarda, bilgisayarınız pile takılı durumdayken bile “Pili değiştirmeniz yararlı olabilir” şeklinde bir uyarı alıyorsanız bu durum ya gerçekten bir arıza habercisi ya da sistemsel ayarlarda bazı sıkıntıların meydana geldiği anlamına gelebilmektedir. Kısacası çözülemeyecek bir sıkıntı değildir ancak önceliğimiz bu sorunun ne gibi nedenler ile ortaya çıkabileceği ile alakalı detayları da size bildirmek ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olmaktır. Şimdi nedenleri ile alakalı detayları çok daha yakından inceleyerek fikir sahibi olalım istiyorum.

Windows 7 Pili Değiştirmeniz Yararlı Olabilir Uyarısı

Windows 7 Pil Uyarısının Nedenleri

Yukarıdaki resimde yer alan uyarıyı sizlerde alıyor olabilirsiniz. Bu sorun donanımsal ya da yazılımsal bir sıkıntıyı işaret edebilir. Sıfır alınmış bilgisayarlarda bile çoğu zaman bu uyarının meydana geldiği görülmüştür. Bilgisayarınız pile bağlıyken dahi bu uyarı sürekli olarak karşınıza çıkıyor olabilir. Bu durum hem rahatsız edici bir durumdur hem de çözümü yolunda en çok araştırma yapılan unsurlardan birisi olarak dikkat çeker. Genel nedenleri;

 1. Aygıt yöneticisi pil ve güç ayarlarının bozulması
 2. Pilin gerçekten bozulmuş olması
 3. Pil soketinde ki meydana gelen temassızlık

olabilir. Genel olarak bu 3 detay üzerinde durulur. Tabi ki biz sizlere ilk olarak aygıt yöneticisi kısmından çözümünü sunacak ve sonrasında sıkıntı giderilmez ise en kısa süre içerisinde bir servise başvurmanızı tavsiye edeceğiz. Zira bu sorun genellikle işletim sistemi kaynaklı bir sorun olarak dikkat çeker.

Windows 7 Pil Uyarısının Çözümü

 1. Öncelikle bilgisayarınızı kapatın.
 2. Kapatma işleminin ardından alt kısımdaki pili çıkarın.
 3. Pili çıkardıktan sonra şarj adaptörünü takın ve pili takmadan çalıştırın.
 4. Bilgisayarım üzerine sağ tıklayın ve Özellikler sekmesini seçin. Üst sekmelerden SİSTEM alanına gidin ve burada Aygıt Yöneticisi alanını seçin.
 5. Aygıt yöneticisi içerisinde PİLLER kısmını alta doğru genişletin.
 6. Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yönetimi Pili sekmesini görün ve iki kere tıklayın. Açıldıktan sonra SÜRÜCÜ sekmesini seçin ve burada yer alan KALDIR butonuna tıklayın.
 7. Bilgisayarınızı kapatın ve sonrasında adaptörü çıkarın.
 8. Bataryanızı bilgisayarınıza tekrar bağlayın ve sonrasında tekrardan adaptör bağlantısını yapın.
 9. Sonrasında ise bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızda pil uyarıları çıkma derdinden tamamı ile kurtulabilme şansına da sahip olabileceksiniz.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Google Drive Kapatılması Gerekiyor Sorunu ve Çözümü

Bulut teknolojileri bildiğimiz gibi artık dünyanın en büyük şirketlerinin dahi en çok önemsediği unsurlardan birisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.