Anasayfa / Eğitimler / Windows 10 ve Windows 8 Arasında Ne Fark Var?

Windows 10 ve Windows 8 Arasında Ne Fark Var?

Windows 10 teknik ön izleme sürümü yayılandı ve hızla test eden kullanıcı sayısı artıyor. Windows 7‘den Windows 8 sürümüne geçiş sürecinden daha hızlı bir süreç olacak gibi gözüküyor. Bu yüzden Windows 8 ve Windows 10 arasındaki farklardan en belirleyici 3 özelliği sizler için inceleyerek neden bu geçişi yapmanız gerektiğine değineceğiz.

Başlat Menüsü Geri Geldi

 

Bir çok kurumsal firma Windows 7 sistemlerinden Windows 8’e geçiş işlemini gerçekleştirmemiş gözüküyor. Geçiş sürecinin bu denli yavaş olmasının ilk sebepleri arasından Windows 8 menüsündeki başlat menüsünü eksikliği olduğu düşünüldüğü için Windows 10 ile birlikte başlat menüsü geri geliyor.

Tabi alışıla gelmiş  Windows 7 başlat menüsünden biraz daha farklı. Microsoft firması Windows 8 mimarisinden de vazgeçmeyerek klasik başlat menüsü ve metro arayüz karışımı bir başlat menüsü oluşturmuş. Tabi sadece metro arayüz kullanmak isteyen kullanıcılar içinde bir seçenek mevcut.

Boyutlandırabilme özelliğine sahip olması ve başlat menüsünden yapılan aramalarda internet üzerinden arama sonuçlarınıda eklemesi en büyük değişiklikler diyebiliriz.

Çoklu Masaüstü Özelliği

 

Windows kullanıcıların daha önceden sadece 3. party uygulamalarla sahip olduğu fakat sistemi yavaşlattığı için kullanılmayan bu özellik Windows 10 ile tümleşik olarak geliyor.

Windows 10 çoklu masaüstü özelliği ile masaüstünüzü kullanırken farklı sanal masaüstleri de oluşturabiliyorsunuz. Böylelikle bir masaüstünüzde çalışmalarınızı yaparken diğer masaüstünü de kişisel işleriniz için ayırabilirsiniz. Bu şekilde işlerinizin takibini daha kolay yapabilirsiniz. Tabi bu özellikte daha çok kurumsal firmalar için eklenmiş gibi gözüküyor. Bir ekranınızda photoshop, ofis uygulamaları gibi programlar açıkken diğer sanal ekranınızdan da müzik dinleyip, oyun oynayabilirsiniz.

Çift ekran kullanan kullanıcılar için bu özelliği kullanmak ayrı bir zevk olacaktır. Çünkü her iki ekrana da farklı masaüstleri ekleyerek faklı bilgisayarları tek yerden kontrol etme  zevkine yaşayabilecekler.

Task View Özelliği

 

Task View özelliği standart Alt+Tab özelliğine benzetilebilir. Tabi daha geliştirilmiş bir versiyonu gibi. Task View özelliği ile bir önceki çoklu masaüstü özelliğinde bahsettiğimiz farklı masaüstleri arasında hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz.

Tabi asıl önemli özelliği ise “Snap” desteğinin olması yani pencerelerinizi ekranınızın köşelerine tutturabilmemiz. Dört pencereye kadar destek veren Task View özelliği  de geliştirilmeye açık bir özellik. Windows 10 kararlı sürümünden önce en çok Task View özelliği üzerinde düzenlemelerin yapılacağını düşünüyoruz.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Windows 10 Yükseltme hataları : 0x800F0923 hatası

Windows 10 Yükseltme hataları : 0x800F0923 hatası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir