Anasayfa / Windows 7 / VRAM Hatası Nedir? Çözümü

VRAM Hatası Nedir? Çözümü

Donanım ve bilgisayar teknolojileri her geçen gün çok büyük bir hız ile gelişme kaydediyor ve insanların yeni nesil ürünlerden beklentileri de her geçen gün artıyor. Konu her ne olursa olsun yeni nesil bilgisayarın maddi olarak çok büyük miktarlara satılması, birçok ailenin bütçesinin olmaması nedeni ile imkanların gerisinde kalıyor. Gençler, özellikle son birkaç sene içerisinde oyun teknolojilerinin de gelişmesi ile birlikte yeni nesil oyunları oynamayı o kadar çok istiyorlar ki eski tip bilgisayarlar ile bu oyunları oynamak son derece büyük bir sorun anlamına geliyor. Bilgisayarların oyunları oynayabilmesi için donanımsal anlamdan yeterli kaliteye ulaşmış olması gerekir. Özellikle ekran kartı kalitesinin bu bağlamda ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu atlamamak gerekir.

VRAM hatası, bilgisayarınızın ekran kartının belleğinin yetersiz olduğuna dair alınan bir hata türüdür. Günümüz oyunlarını eski tip bir ekran kartı ile oynamak istediğinizde bu tip bir uyarı karşınıza gelir. Oyunu belki açar ancak çok düşük kalitede ve sürekli donarak bir performans alırsınız. Bu hatayı aldığınız zaman anlayın ki bilgisayarınızın ekran kartı bu tip bir oyunu kaldırmak için yeterli seviyede bir ekran kartı değil. Hal bu olunca dikkat etmeniz gereken farklı unsurlar ortaya çıkıyor. Oyunu belki o an oynayabilirsiniz ancak zaman içerisinde ekran kartı belleği dolar ve bilgisayardan performans alamamaya başlarsınız.

VRAM ekran kartı için önemli olan sistemlerden birisidir. Oyun performansı için ise olmazsa olmazlardan birisi olacaktır. En az VRAM kadar Shader Pixel değeri de günümüz oyunlarında olmazsa olmazlardan birisi olduğundan dolayı 64 bit ekran kartlarında günümüz oyunlarını oynamanız son derece zor olacaktır. Bu da demek oluyor ki yeni nesil bir ekran kartına ihtiyacınız var. VRAM hatasının çözümü doğrudan ekran kartınızı değiştirmek olacaktır. Eğer oyunu yüksek çözünürlükte çalışmaya kalkıyorsanız görüntü kalitesini minimum düzeye indirerek oyunu çalıştırmayı deneyin. Böylelikle en azından bir süre de olsa oyunu çalıştırabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Ancak yeni nesil bir ekran kartı artık her bilgisayar için şart.

Eski dönem oyunlarını warez oyun sitelerinde dahi bulamıyorsunuz ve bu durum zaman içerisinde yine sizlere yeni bir ekran kartı alma gereksinimi doğuracak. Bu tip sorunlar ile karşılaşmamak için en uygun fiyatlık 1 ya da 2 GB 128 bit ekran kartlarını tercih etmeniz ilerleyen süreçte çok daha mantıklı sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Google Drive Kapatılması Gerekiyor Sorunu ve Çözümü

Bulut teknolojileri bildiğimiz gibi artık dünyanın en büyük şirketlerinin dahi en çok önemsediği unsurlardan birisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir