Anasayfa / Windows 7 / STOP: 0x0000000A yada IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Mavi Ekran Hatası

STOP: 0x0000000A yada IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Mavi Ekran Hatası

STOP: 0x0000000A yada IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL  olarak da bilinen Mavi Ekran Hatasının Çözümü

 

Tam Adı: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Hata Kodu:  0x0000000A
Sistem:  Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows  7, Windows 2008

 

STOP: 0x0000000A yada IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL olarak bilinen Mavi Ekran Hatası genel olarak  aygıt sürücülerinde oluşan hatalar, sistem hizmetlerinin durması, bellek sorunları, BIOS problemi, eski bir anti-virüs programı veya yedekleme yazılımı problemleri sonucu oluşur. Genellikle dur hatası yada mavi ekran ile sonuçlanır. Mavi ekran verdiği durumlarda kaydedilmemiş çalışmalarınız büyük olasılıkla kurtarılamaz.

 

Çözüm

 • Service Pack Güncellermeri.

3 GB ve daha fazla ram kullanan Windows Vista sistemine sahip kullanıcılarının aşağıdaki Service Pack sürümünü kullanmaları gerekmektedir.

 • Roxio Easy CD Creator 5 Yazılımı.
Roxio Easy CD Creator 5 yazılımını Windows XP haricinde başka bir Windows sürümünde kullanıyorsanız bu hatayla karşılaşabilirsiniz.  Bu yüzden Roxie Easy CD Creator programının güncel bir sürümünü yüklemeniz gerekmektedir.
 • Bilinen En Son İyi Yapılandırma Ayarlarına Geçin.
STOP: 0x0000000A yada IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasından sonra bilgisayarınınz ön yükleme yapamıyor ve açılmıyorsa bilinen en son iyi yapılandırma ayarlarına dönmeniz gerekecektir.
Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra “Windows Gelişmiş Seçenekler” kısmına girmemiz gerekmektedir.  “Windows Gelişmiş Seçenekler” ekranına gelebilmemiz için açılış sırasında klavyemizden F8 tuşuna basmamız gerekmektedir. Bios ekranından hemen sonra genellikle 2-3 saniyelik kısa bir süremiz vardır. Bu zaman dilimini kaçırırsanız bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir.
Windows Gelişmiş Seçenekler menüsüne geldiğimizde karşımıza çıkan seçeneklerden Bilinen En Son İyi Yapılandırma seçeneğini seçerek bilgisayarımızı başlatıyoruz.
 • Ram – Bellek Problemleri.
Öncelikle belleklerinizi test etmek ile kontrolünüze başlayabilirsiniz. Windows Vista ve Windows 7‘de  bellek testi uygulaması bulunmaktadır. Ama ben Memtest ismindeki yazılımı kullanmanızı öneririm.
Aşağıda verdiğim linkten uygulamayı indirdikten sonra CD’ye yazıyor ve bilgisayarınızı Memtest CD’sinden başlatıyorsunuz. Program kendiliğinden Ram’leri belirli testlere sokuyor. Programın çalışan ekranında her hangi bir kırmızı yazı görürseniz ram lerinizde problem var demektir.
Programın test süresi biraz uzun sürebilir. Ben 5-6 aşamasında bırakıyorum. Bu aşamaya kadar taraması yeterli olacaktır.
Eğer program ara yüzünden kırmızı yazan bir yazı çıkarsa ram’lerimizde sorun olduğunu anlayacağımızı söylemiştim. Bu durumda bozuk olan Ram’imizi değiştirmemiz gerekiyor. Tabi birden fazla Ram’e sahipsek eğer en son taktığımız yada bozuk olduğunu düşündüğümüz Ram’i çıkartarak yeniden Ram testine sokmamız gerekecektir.
Memtest iso dosyasını ücretsiz indirebilirsiniz.
 • Güncelleştirmeleri yükleyin.

  Güncellemeleri elle almak için, Internet Explorer’ı açın (güncelleştirmeleri Microsoft olmayan bir tarayıcı kullanamazsınız).IE için 8 ve üstü:  Güvenlik (Safety) seçtikten sonra, Windows Update yönergeleri izleyin.

 •  

  IE 7 ve üzeri için: tıklayın Araçlar (Tools) seçtikten sonra, Windows Update . Yönergeleri izleyin.

   

 

 • Yazılımlar ve Driver
Son olarak bilgisayarımıza en son yüklediğimiz yazılımlar yada driver ları kaldırıp test etmemiz gerekecektir. Ayrıca bilgisayarınızdaki driver ve yazılımların güncel sürümlerini de yükleyerek sisteminizi var olan ve olası çıkacak sorunlardan da kurtarmış olursunuz

 

 

Hakkında Windows Hata

Check Also

Google Drive Kapatılması Gerekiyor Sorunu ve Çözümü

Bulut teknolojileri bildiğimiz gibi artık dünyanın en büyük şirketlerinin dahi en çok önemsediği unsurlardan birisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir