Anasayfa / Windows 8 Hataları / Stop 0x0000000A – IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL Hatası ve Çözümü

Stop 0x0000000A – IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL Hatası ve Çözümü

Windows hataları ile alakalı olarak insanların kafalarında birçok farklı soru işareti bulunuyor. Bir bilgisayarın en önemli parçası olan işletim sistemleri, herhangi bir sorun olması durumunda kullanıcıya mutlak surette bir hata döndürmek zorundadır. İşletim sisteminde herhangi bir çökme durumu söz konusu değil ise bu tip hatalar aslında sizlere sorun ve çözümü hakkında kesin bilgiler sunar. Bu tip bilgiler, zaman içerisinde o kadar büyük önem arz eder noktaya geldi ki aslında insanların format attırmak için sürekli olarak para vermeleri safhasında büyük bir kurtuluş anlamına da geliyor. İnsanların özellikle yeni bir donanım taktıklarında aldıkları ve buna bağlı olarak çözüm aradıkları bir hata modeli mevcuttur.

IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL hatası, genellikle bu tip durumlardan sonra karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Bu hatayı almanızda ki nedenleri ve sorunun çözümü ile alakalı olarak bilgiler sunmadan önce mavi ekran hatalarının ciddiyetini anlamanız gerekir. Mavi ekran hatası çıkıyor ise bu tehlikeli bir durum demektir ve ilerleyen süreç içerisinde bu sorun işletim sistemi üzerinde çok büyük hasarlar yaratabilir ve bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilir. Bu tip durumlarda en kısa süre içerisinde çözüm yollarını aramanız ve buna göre hareket etmeniz gerekecektir. Hal böyle olunca yukarıda ki aldığınız hatanın nedenini öğrenmek ile işe başlayalım.

Bu hata, işletim sistemi ile uyumsuzluk teşkil eden bir yazılım ya da donanım anlamına gelir. Bu hatanın esas amacı sizleri bu donanımın ilerleyen süreçte bilgisayara zarar vereceği ile alakalı olarak bilgilendirmek olacaktır. Açıklama İngilizce olsa da bu açıklama içerisinde sorunlu aygıtın ya da yazılım ne olduğu sizlere detayları ile birlikte sunulur ve sorunu giderebilmek için öneriler de verilir. Aslında bu sorunu ortadan kaldırmak için esas yöntem tabi ki o donanımı ya da yazılımı kaldırarak bilgisayarın normal işlevselliğini tekrar kazanması olacaktır. Ancak bu hatayı herhangi bir kurulum sırasında alıyorsanız bilgisayarınızın yedekleme sistemi ile alakalı olarak bir sıkıntı ortaya çıkmış demektir ve son derece dikkatli olunmalıdır.

Bu tip sorunlarda genellikle yakın zaman içerisinde bilgisayarınıza taktığınız yeni donanımlar ya da son yüklediğiniz yazılımları en iyi şekilde analiz etmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Bu sayede sorunu kendi kendinize çözebilme yolunda da önemli adımlar atmış olacaksınız. İlerleyen süreçte yeni hata kodları ile alakalı olarak da sizleri bilgilendireceğiz.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Windows 8 Dil Sorunu ve Türkçe Yapma

Windows 8 dil sorunu ilk çıktığı zamanlarda fazlası ile yaşanan sıkıntılardan birisi olarak dikkat çekiyor. Birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir