Anasayfa / Windows 7 / PFN_LIST_CORRUPT – 0x0000004E Hatası ve Çözüm Yöntemleri

PFN_LIST_CORRUPT – 0x0000004E Hatası ve Çözüm Yöntemleri

PFN_LIST_CORRUPT – 0x0000004E  Hatası ve Çözüm Yöntemleri

 

 

Tam Adı: PFN_LIST_CORRUPT
Hata Kodu:  0x0000004E
Sistem: Windows XP, Windows Vista, Windows  7, Windows 2008

 

Çözüm

  • Ram – Bellek Problemleri
Öncelikle belleklerinizi test etmek ile kontrolünüze başlayabilirsiniz. Windows Vista ve Windows 7‘de  bellek testi uygulaması bulunmaktadır. Ama ben Memtest ismindeki yazılımı kullanmanızı öneririm.
Aşağıda verdiğim linkten uygulamayı indirdikten sonra CD’ye yazıyor ve bilgisayarınızı Memtest CD’sinden başlatıyorsunuz. Program kendiliğinden Ram’leri belirli testlere sokuyor. Programın çalışan ekranında her hangi bir kırmızı yazı görürseniz ram lerinizde problem var demektir.
Programın test süresi biraz uzun sürebilir. Ben 5-6 aşamasında bırakıyorum. Bu aşamaya kadar taraması yeterli olacaktır.
Eğer program ara yüzünden kırmızı yazan bir yazı çıkarsa ram’lerimizde sorun olduğunu anlayacağımızı söylemiştim. Bu durumda bozuk olan Ram’imizi değiştirmemiz gerekiyor. Tabi birden fazla Ram’e sahipsek eğer en son taktığımız yada bozuk olduğunu düşündüğümüz Ram’i çıkartarak yeniden Ram testine sokmamız gerekecektir.

Memtest iso dosyasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Memtest

 

  • Sürücülerinizi Güncelleyin
Özellikle eski donanım sürücülerinizi, yonga setlerinizi ve video sürücüleri kullandığımızdan emin olun. Eski yani güncellenmemiş sürücüler mavi ekran hatalarına sebebiyet verebilmektedir. Sürücülerinizi tek tek bulmak yerine, bilgisayarınızdaki donanımsal özellikleri inceleyerek otomatik olarak size son güncellenmiş driverleri sunan programlar bulunmaktadır.
RadarSync ve Driver Genius Professional gibi programları kullanabilirsiniz. Tabi bu tarz programlar ücretli olduğu için popüler sürücü indirme sitelerinden bir kaçını aşağıda veriyorum.

 

  • Son Kurulumları Kaldırın
  Bilgisayarınıza son yüklediğiniz uygulamalar yada sürücülerden biri sisteminizde hataya sebep olmuş olabilir. Sistemininiz açılmıyor yada izin vermiyor ise bu işlemleri Güvenli Modekranından yapabilirsiniz.
Son Yüklenen yazılımları kaldırmak için (Windows 7 ve Vista)
Başlat , Denetim Masası ve ardından Programlar ve Özellikler‘i tıklayın. Sorun çıkarabileceğini düşündüğünüz yazılımı seçin ve kaldırın .
Son Yüklenen yazılımları kaldırmak için (Windows XP)
Başlat , Denetim Masası ve ardından Program Ekle veya Kaldır’ı tıklayın .orun çıkarabileceğini düşündüğünüz yazılımı seçin ve kaldırın .
Bir sürücüyü devre dışı bırakmak için:
Klavyede Windows tuşu + Pause / Break  basarak (Windows tuşuna basılıyken Pause tuşuna basıyorsunuz) yada
Masa üstündeki yada başlat menüsündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ve Özellikler diyin.
Sol tarafta seçeneklerden Gelişmiş sistem Ayarları (Sadece Windows 7/Vista ) seçin .
Açılan Sistem Özellikleri penceresinden  Donanım sekmesini seçtikten sonra  Aygıt Yöneticisidüğmesine tıklayın.
yada
Bilgisayarım simgesi üzerinde sağ tık Yönet diyerek açılan penceredeki sol taraftaki Aygıt Yöneticiseçeneğini seçebilirsiniz.
Karşınıza gelen ekranda sisteminizde yüklü olan sürücüler gözükmektedir. Bu sürücülerden sisteminize en son yüklediğiniz ve sorun çıkardığını düşündüğünüzü seçerek devre dışı bırakın yada kaldırın.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Google Drive Kapatılması Gerekiyor Sorunu ve Çözümü

Bulut teknolojileri bildiğimiz gibi artık dünyanın en büyük şirketlerinin dahi en çok önemsediği unsurlardan birisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir