Anasayfa / Eğitimler / Herkesin Bilmesi Gereken Klavye Kısayolları

Herkesin Bilmesi Gereken Klavye Kısayolları

Verimliliğinizi arttırmak ve işlerinizi yaparken ki yoğunluğu azaltmak için Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 sistemlerinizde aşağıdaki kısa yol tuşlarını kullanabilirsiniz.

Ctrl + C ve Ctrl + Insert

Bildiğiniz üzere bir metni kopyalamak için Ctrl + C tuş kombinasyonunu kullanmaktayız. Tabi çoğu kişinin kullanmadığı Ctrl + Insert tuş kombinasyonu ile işaretlediğimiz metni kopyalayabilirsiniz.

Ctrl + V ve Shift + Insert

Ctrl + C’de olduğu gibi Ctrl + V yani yapıştırma klavye kestirmesi yerine Shift + Insert tuş kombinasyonunu kullanarak kopyaladığınız içeriği yapıştırabilirsiniz.

Ctrl + Z ve Ctrl + Y

Ctrl + Z ile yapılan bir işlemi geri alabilirken, Ctrl + Y tuş kombinasyonuyla yapılan hareketleri ileri alabilirsiniz. İlgili klavye kestirmelerini çoklu olarak kullanabilirsiniz.

Ctrl + F

Ctrl + F tuş kombinasyonu ile arama penceresini açabilirsiniz. Ctrl + F komutunu  internet tarayıcılarınız üzerinde açık olan sayfada her hangi bir metni aramak için kullanabilirsiniz.

Alt + Tab ve Ctrl + Tab

Alt + Tab tuş kombinasyonu ile açık programlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca Alt + Shift + Tab tuş kombinasyonu ile programlar arasındaki geçişi tam tersi olarak yapabilirsiniz. Alt + Tab tuşunun ters yönde hareket edeni olarak düşünebilirsiniz.

Ctrl + Tab tuş kombinasyonuyla da internet tarayıcınız üzerinde açık olan sekmeler üzerinde geçişi yapabilirsiniz.

Ctrl + Backspace

Bildiğiniz üzere Backspace tuşuyla yazdığınız bir kelimeyi harf harf silebiliyorsunuz. Ctrl + Backspace tuş kombinasyonuyla ise kelime kelime silme işlemi yapabilmektesiniz.

Ctrl + Sol ok veya Ctrl + Sağ ok

Sadece yön tuşlarına basarak yazımız üzerinden harf, harf geri gidebilir ve ilerleyebiliriz. Eğer Ctrl + Sol yön tuşu yada Ctrl + Sağ yön tuşlarıyla yazımız üzerinde kelime, kelime ilerleyip, geri gidebilirsiniz.

Ctrl + S

Ctrl  + S tuş kombinasyonu ile hemen hemen her programda açık olan belgenizi kaydedebilirsiniz.

Ctrl + Home veya Ctrl + End

Ctrl + Home tuş kombinasyonu ile yazınızın satır başına veya Ctrl + End tuş kombinasyonuyla yazının satır sonuna geçebilirsiniz. Ayrıca internet tarayıcınızda sayfanın en üstüne ve en altında bu komutları kullanarak sayfanın en üstüne ve en altına geçiş yapabilirsiniz.

Ctrl + P

Ctrl + P tuş kombinasyonu ile açık olan sayfanızın baskı ön izlemesini görebilirsiniz.

Ctrl + O

Ctrl + O tuş kombinasyonu çoğunlukla tüm yazılımlarda yeni belge açmak için kullanılır.

F2

Seçtiğiniz bir belge üzerindeyken F2 tuşuna basarak pratikçe ismini değiştirebilirsiniz.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Windows 7 USB Format Nasıl Atılır?

Windows 7 USB format ile alakalı olarak internet üzerinde o kadar ciddi araştırmalar söz konusu ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir