Anasayfa / Windows Soruları / Harddisk Bozuk Mu? Nasıl Anlarım?

Harddisk Bozuk Mu? Nasıl Anlarım?

Son dönemde internet üzerinde sıklık ile aranan konulardan birisi de Harddisk bozuk mu, nasıl anlarım? Bildiğimiz gibi bilgisayarlarımız zaman içerisinde nedenini bilmediğimiz sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir ve kısa bir zaman içerisinde insanların bu anlamda çözüm arayışları başlar. Hal böyle olunca geleceğe yönelik olarak daha farklı seçenekler ortaya çıkıyor diyebilmekteyiz. Harddisk sorunları, bilgisayar için en sıkıntılı süreçlerden birisi olarak dikkat çeker. Her ne olursa olsun yedekleme konusu ülkemiz bilgisayar kullanıcılarının henüz benimseyemediği unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor ve zamana bağlı olarak yaşanan sorunlar, insanlara bu anlamda acı bir tecrübe oluyor. Ancak bizler, sizlere hata tespiti, konusunda en doğru bilgileri vermek istiyoruz.

Harddisk sorunlarını tanılama ile alakalı olarak aslında regedit ya da diğer sistem kısımlarında bazı ayarlamalar yapmanıza gerek yok. Bildiğimiz gibi bilgisayarınızın tüm verilerini depolayan ana parça harddisktir. Kişisel verilerinizi depolayan alan da burasıdır. Bu neden dolayısı ile yedeklerinizi her zaman harici bir disk ya da USB içerisinde barındırmanız önemlidir. Bununla birlikte bilgisayarınızda birden çok harddisk kullanıyor olabilirsiniz. Her ne olursa olsun iki harddiski de tarayarak sorunların tanılanması ve riskli konular için erken çözüm bulunması yolunda önemli adımlar atmak gerekiyor. Sizleri bu anlamda bilgilendirmek ve sorunlarınızı çözmeniz açısından etkin seçenekler sunma amacı içerisinde olacağız.

Harddisk Kontrol HDTune

HDTune ile Harddisk Tarama

Bu program, harddiskinizi yazılımsal ve fiziksel olarak anlık bir şekilde test etmenize yarayan mükemmel bir yazılımdır. Ücretli bir yazılımdır ancak internet üzerinden deneme sürümünü indirerek belli bir süre harddiskiniz ile alakalı tüm sorunları sizlere sunar. Şimdi sizlere taramaları nasıl gözlemleyeceğiniz ile alakalı olarak bilgi sunmak istiyoruz.

  1. Programı bilgisayarınıza indirin ve kurun, çalıştırın.
  2. Program açıldıktan sonra yukarıda FİLE sekmesinin altında harddiskinizin adını göreceksiniz.
  3. Harddisk seçili iken BENCHMARK sekmesinde yer alan START butonuna basın.
  4. Bastıktan sonra 2 dakika kadar bekleyin ve HEALTH sekmesine geçiş yapın.
  5. Burada sarı ile gösterilen hatalar küçük hata, FAİLED yazanlar ise büyük hatalardır ve donanımsaldır.
  6. FAİLED yazan hataların çözülmesi zordur ve bu neden dolayısı ile tüm verilerinizi yedeklerek harddisk değişimi yapmanız önerilir.
  7. İki adet harddiskiniz var ise ikinci maddeki harddisk seçimini değiştirip yeniden işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.

Bu tip hatalar bilgisayarınızdaki verilerinizin güvenliği için büyük bir tehlike anlamına gelir. Bu neden dolayı ile her ne olursa olsun dikkat edilmesi gerekir.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Shader Pixel Hatası ve Çözümü

Windows hataları birçok farklı şekilde karşımıza çıkıyor ve her ne olursa olsun çözümü ile alakalı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir