Anasayfa / Eğitimler / Google Chrome / Google Chrome Çoklu İşlem Sorunu ve Çözümü

Google Chrome Çoklu İşlem Sorunu ve Çözümü

Herkes biliyor ki Google Chrome şuan dünyanın en çok tercih edilen ve en stabil kullanılan web tarayıcılarından birisi olarak dikkat çekiyor. Birkaç sene içerisinde meydana gelen gelişmeler, aslında insanların beklentilerini karşılayabilmek için çok daha mükemmel yazılımların ortaya çıkmasına neden oldu diyebiliriz. Birkaç sene içerisinde meydana gelen gelişmeler ve kitlelerin daha hızlı bir şekilde bilinçlenmesi ile birlikte internet üzerinde sistemler ile alakalı olarak sorulan sorular da aslında farklılık gösterdi. Google Chrome ve Mozilla Firefox arasında bir yarış vardı ancak iki tarayıcı da sürekli olarak çökme sorunu yaşıyor ve kullanıcıları bu anlamda ciddi bir sıkıntıya sokuyordu. Bu da aslında büyük bir sorundu.

Google Chrome çoklu işlem sorunu adı altında internet üzerinde birçok farklı araştırma yapıyorsunuz. Bilgisayarınızın “GÖREV YÖNETİCİSİ” kısmına girdiğiniz zaman gördüğünüz birden fazla chrome.exe dosyası sizleri tedirgin ediyor. CPU tüketimi yapmasa da RAM tüketiminin fazla olmasına sebep olan bu dosyaların çözümünü yapmak istiyorsunuz. Aslında bilmeyen hemen hemen her insan bu konu ile alakalı olarak bir çözüm bulma yoluna gidiyorlar. Ancak işlemler listesinde ki tüm chrome.exe dosyalarını sıfırladığınızda çok ciddi sıkıntıların ortaya çıktığını görürsünüz. Tarayıcı tamamı ile kapanır ya da tarayıcı içerisinde açık olan web sayfaları kapanır. Bunun nedenini öğrenmek ve fikir sahibi olmak önemlidir. Şimdi detayları yakından inceleyelim.

Chrome Çoklu İşlemlerinin Nedenleri

Chrome üzerinde çoklu işlem yapmasının esas nedenlerinden birisi çökme sorununun giderilmesidir. Bildiğimiz gibi tek işlem üzerinde tarayıcıların işlem yapması demek çökmenin en büyük nedenlerinden birisi demektir. Kısa zaman içerisinde meydana gelen bu sorunların önüne geçebilmek için özellikle yapılan belli başlı değişiklikler oldu. Google Chrome, bu sorunun çözümü tüm işlemleri ayrı birer veri olarak ayarlamaya ve tarayıcıyı kasmamaya karar verdi.

Chrome üzerinde açtığınız tüm siteler, çalışan tüm uzantılar ayrı bir işlem olarak GÖREV YÖNETİCİSİ üzerinde görünür. Bu aslında bir sorun değil aksine tarayıcının stabil çalışabilmesi için olmazsa olmazlardan birisidir. Kısacası tarayıcının sürekli çökme sorunundan sizleri kurtarmak için geliştirilmiş olan sistemsel bir değişikliktir. Dikkat ederseniz Google Chrome isimli tarayıcının en çok kullanılan tarayıcı olmasındaki esas sebep çökmemesidir.

Mozilla ya da İnternet Explorer çökme sorunlarını sık sık yaşlar. Chrome, bu ayrıştırma mantığı sayesinde internet üzerinde kendini kasmaz ve rahat bir performans sergiler.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Google Drive Kapatılması Gerekiyor Sorunu ve Çözümü

Bulut teknolojileri bildiğimiz gibi artık dünyanın en büyük şirketlerinin dahi en çok önemsediği unsurlardan birisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir