Anasayfa / Teknoloji / İnternet / Facebook ve Twitter Yeniden Banlanabilir

Facebook ve Twitter Yeniden Banlanabilir

İnternet yasakları ile alakalı olarak bundan 6 ay kadar önce çok ciddi bir sürecin içerisinde yer alıyorduk. Devlet, vergisini ödemeyen ve gizlilik haklarını ihlal eden sosyal medya platformlarına resmen engel koydu ve bu engelin zaman içerisinde ulaştığı kapsam o kadar geniş oldu ki kararlara tepki çığ gibi büyüdü. Sosyal medya platformlarına erişimi kesebilmek için İP adreslerini dahi banlayan ve girişleri engelleyen devlet, daha sonrasında sosyal medya şirketleri ile yaptıkları görüşmeler sonrasında ülkemizde ofis açarak vergi ödemesi zorunluluğunu kabul ettirdi. Bununla birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren paylaşımların hemen hemen tamamı sistemlerden kaldırılarak kapsamlı bir fark yaratıldı.

Facebook ve Twitter banlanması ile alakalı olarak yeni bir haber daha gündeme geldi. Bir süre önce gizlilik derecesi yüksek olan belgelerin ve materyallerin MİT tırlarına yüklenerek ihrac edilmesi safhasında durdurulan kamyonlardan elde edilen birinci derece gizliliğe sahip belgeler, internet üzerine birçok farklı şekilde sızdırıldı. Mahkemeden bu tarz belgelerin internet üzerinde sızdırılan platformlara karşı ülkemiz genelinde engel vurulması kararı çıktı. Bu belgelerin önemli bir kısmının Facebook ve Twitter gibi platformlarda da paylaşıldığı yönünde ki haberler doğrulandı. Kısacası bu da demek oluyor ki kısa bir zaman dilimi içerisinde Facebook ve Twitter platformlarına erişimimizde yeniden kesintiler olabilir. Bunun önlemini şimdiden almak için kolları sıvaya kullanıcılar ve web siteleri var.

 

Sosyal medya platformlarına bundan önce engel kaldırıldığında yurtdışı evrensel DNS adreslerine o kadar ciddi bir yüklenme söz konusu olmuştu ki sunucularda dahi büyük sıkıntılar meydana gelmiş ancak DNS anlamında Türkiye İPleri üzerinde çok ciddi sıkıntılar meydana gelmişti. Kısacası insanlar bu platformlara erişmenin yeni bir yolunu yine buldular. Ancak devlet oraya çıkan hemen hemen tüm yolları tıkadı. Ancak zaman içerisinde iki sorununda çözülmesi ile birlikte bu engel sorunu kısa süre içerisinde ortadan kaldırıldı. Fakat mahkemeden çıkan karar bu anlamda sıkıntıları meydana getirmeye elverişli gibi görünüyor. Geleceğe yönelik olarak atılacak adımlar nasıl olur bilmiyorum.

Facebook ve Twitter ban sorunu tekrar yaşanırsa internet ile alakalı olarak da çok ciddi sıkıntılar meydana gelecek gibi görünüyor. Detayları sizler için sürekli olarak takip etmeye çalışıyoruz ve kısa bir zaman dilimi içerisinde sitemizde bu konu ile alakalı olarak tüm bilgileri takip edebileceksiniz.

Hakkında Windows Hata

Check Also

Microsoft Windows 7 Desteğini Çekti

Microsoft şirketinin yaptığı en iyi işletim sistemlerinden birisi de Windows 7 işletim sistemidir. Bu tezimize destek vermeyecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.