Anasayfa / Teknoloji / İnternet / Facebook Gizlilik Ayarlarının 10 Basit Yolu

Facebook Gizlilik Ayarlarının 10 Basit Yolu

Geçtiğimiz günlerde D8 konferansında konuşan Facebook ‘un genç patronu  Zuckerberg, Facebook kullananların çoğunun gizlilik ayarlarını değiştirdiği konusuna da değindi. Görünüşe göre 250 milyon kadar Facebook kullanıcısı paylaşımlarını yaparken bunları kimin göreceğine kendileri karar veriyor.

Eğer sizler diğer taraftaysanız yani bu zamana kadar Facabook gizlilik ayarları ile ilgilenmediyseniz, kimilerine karışık gelen bu ayarları nasıl basit bir şekilde halledebilirsiniz size bunun yanıtını veriyor olacağız.

1-Uygulamaları Engelleme

Facebook’ta oldukça fazla uygulama var. Her ne kadar bazıları işe yarar olsa da tüm uygulamaların ana sayfamızda gözükmesi, sürekli karşımıza çıkıp bir şeyler anlatmak istemesi can sıkabiliyor. Yalnızca istediğiniz uygulamanın ana sayfanızda gözükmesini sağlamak için, Hesap > Gizlilik Ayarları > Uygulamalar ve İnternet Siteleri altından “ayarları düzenle”ye tıklayıp “Tüm platform uygulamalarını Kapat“ seçeneği ile arkadaşlarınızın can sıkan oyun isteklerinden kurtulabilirsiniz.

 

 

2-Arkadaşları Kategorize Etme

Facebook arkadaş listenizdeki herkesle bilgilerinizin tamamını paylaşmak istemiyor olabilirsiniz. Genelde akrabalar için kullanılan bu seçenek ile “halam da bunu görmeyiversin canım” dediğiniz paylaşımları rahatlıkla saklayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, arkadaşlarınızı listelere ayırmak.

Hesap > Arkadaşlarını Düzenle’den sol sütundaki Arkadaşlarım bağlantısına tıklayıp, üst bölümde yer alan “Yeni Liste Oluştur“dan listenizi hazırlayabilirsiniz.

 

 

3- Aramalardan Kendinizi Saklama

Sizi Facebook’ta kimsenin bulmasını istemiyorsanız ya da sadece arkadaşlarınız yoluyla bağlantılı olduğunuz kişilerin ulaşmasını istiyorsanız yapmanız gereken,  Gizlilik Ayarları ana sayfasına gidip “Temel Dizin Bilgileri”ndeki “Ayarları Gör”e tıklamak. Karşınıza çıkan bol “Herkes” li sayfanın en üstündeki “Facebook’ta beni arama” satırının en sonundaki menüye tıklayarak ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

 

 

4- Profilinizi Google Aramalarından Saklama

Profilinizin arama motorlarında gözükmesini istemiyorsanız, “Uygulamalar ve İnternet Siteleri” sayfasından muhtemelen açık olan “Herkese açık aramayı etkinleştir” seçeneğindeki işaretlemeyi kaldırın. Sonrasında gelen mesajı onaylayın. İşte bu kadar basit.

5- Etiketlendiğiniz Fotoğrafları Yönetme

Güzel çıkmadığınız fotoğrafları inatla paylaşan arkadaşlarınız mı var? O zaman imdadınıza etiket gizliliği yetişecek. Bu turda gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasına giriyorsunuz ve “Etiketlendiğim fotoğraflar ve videolar” kısmının sonundaki menüden seçiminizi yapabilirsiniz.

6- Fotoğraflarınızı Kimler Görsün?

Paylaştığınız fotoğrafları ya da albümleri özelleştirmenin oldukça pratik bir yolu var. Şöyle ki ;

Gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasında “Mevcut fotoğraflar için albüm gizliliğini düzenle” seçeneğinden her bir galerinin kimler tarafından görülebileceğini ayarlayabilirsiniz.

7- Arkadaş Listesi Gizliliği 

Mevcut arkadaş listenizin herkes tarafından görünmesini istemiyorsanız, temel Dizin Bilgileri ayarları sayfasından, “Arkadaş listemi görme” satırının son menüsünden arkadaşlarınızı kimlerin görebileceğini ayarlayabilirsiniz.

 

 

8- İletişim Bilgilerinizi Gizleme

Cep telefonu, e-posta adresi gibi bilgilerinizin gizliliğini ayarlamak için yapmanız gereken, gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasından gizliliği istediğiniz gibi ayarlamak.

9- Yaş Gizliliği

Yaşınızın herkes tarafından bilinmesini istemiyorsanız, doğum tarihinizin yazdığı sayfadaki gizlilik düzenle butonuna tıklayın ve “profilimde sadece ay ve günü göster” seçeneğini seçin.

10-Facebook Duvarınız Temiz Kalsın

Profilinizde herkesin paylaşımda bulunmaması için yine gizlilik ayarlarından “profilimde kimler paylaşımda bulunabilir” seçeneği ile gizliliği düzenleyebilirsiniz. Ayrıca etiketleme isteklerini de onaya sunarak, duvarınızda gözükmesini istemedğiniz fotoğrafları zaman tünelinden gizleyebilirsiniz.

 

Hakkında Windows Hata

Check Also

Facebook ve Twitter Yeniden Banlanabilir

İnternet yasakları ile alakalı olarak bundan 6 ay kadar önce çok ciddi bir sürecin içerisinde yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir