Anasayfa » Video Anlatım » Windows old Klasörü Nasıl Silinir?

Windows old Klasörü Nasıl Silinir?

Windows old Klasörü Nasıl Silinir?

windows_old_görünüm

Çözüm

Bilgisayarınıza yeni sistem kurarken diski biçimlendirmeden kurduysanız yada yükseltme işlemi yaptıysanız otomatik olarak eski sistem dosyalarınızı windows.old olarak isim vererek  sistem diskinizin içinde saklamaktadır. Dosya konumu olarak C:/Windows.old klasöründe bulunan windows.old klasörünü standart silme yöntemleri ile silemezsiniz.

windows_old_silmeDisk Temizleme Aracı(Disk Clean-up), Windows.old klasörünü silme yöntemlerinden biridir. Bu makalemizde Disk Temizleme Aracı ile Windows.old klasörünü silme işlemini inceleyeceğiz.

Yukarıdaki resme dikkat ettiyseniz windows.old.000 isminde ikinci bir klasör bulunmaktadır. Eğer 2. sistem kurulumundan sonra bir kez daha sistem kurmak isterseniz bu şekilde isim vermektedir.

Bildiğiniz üzere Windows.old klasöründe eski sisteminizdeki dosyalar bulunmaktadır. Gerekli yedekleme işlemlerini yapmanızı hatırlattıktan sonra silme işlemine geçebiliriz.

  •  Windows + R tuş kombinasyonu ile Çalıştır penceresini açıyoruz.
  • Çalıştır penceresine Disk Temizleme Aracını açmak için "cleanmgr" yazarak OK butonuna basıyoruz.
  • Açılan Disk Temizleme Aracı  penceresinden clean_up_system_files Sistem Dosyalarını Temizle (Clean up System Files) butonuna basarak eski sistem dosyalarını tarama işlemine bırakıyoruz.
  • Tarama işleminde çıkan sonuçlarda eski windows dosyalarınızı işaretledikten sonra Tamam butonuna basarak devam edebilirsiniz.
  • Silmek istediğinize emin olduğunuzu sorgulayan pencereyi de tamam diyerek silme işlemini bitirebilirsiniz.

Video anlatım için Windows old Klasörü Nasıl Silinir? isimli video anlatımımızı izleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın