Anasayfa » Windows 7 Hataları » Reboot and Select proper Boot device Hatası ve Çözümü

Reboot and Select proper Boot device Hatası ve Çözümü

Boot_hatasi

Bilgisayarınızın açılışı sırasında Reboot and Select proper Boot device or insert boot media in selected Boot device andpress a key şeklinde bir hata alıyorsanız eğer boot ayarlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu makalemizde bu işlemin nasıl yapılacağını inceleyeceğiz.

Bir kaç sebepten dolayı Reboot and Select proper Boot device hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Bir kaç madde ile olası sebepleri belirtmek gerekirse...

 

 • Ön yükleme diskini seçme ile ilgili bir problem olabilir. 
 • Birden fazla disk kullanıyorsanız ve boot ayarları ile ilgili bir sorun oluştuysa yanlış disk üzerinden ön yükleme yapıyor olabilir.
 • Bilgisayarınıza takılı olan harici bir disk ön yükleme sorunu oluşturuyor olabilir.
 • Diskinizin data yada güç kabloları ile ilgili bir problemi olabilir.
 • Diskiniz arızalanmış olabilir.


Sisteminiz açılış sırasında ön yükleme yapılacak olan diskinizi göremiyor olabilir. Boot ayarlarını kontrol etmek için bios menüsüne girmemiz gerekiyor.

Bilgisayarımızın açılış ekranında Bios menüsüne girmek için gerekli tuşa basıyoruz. Genellikle DEL tuşu ile giriş yapılır ama anakart markasına göre değişiklik gösterebildği için açılış sırasında ekrandaki yazılara dikkat ederseniz hangi tuşla girileceğini genellikle yazar yada anakart'ın kitapçığından bakabilirsiniz.

BIOS menüsünü açtıktan sonra menüler içinde BOOT yazan bir seçenek bulmanız gerekiyor. Genellikle Advanced BIOS Features seçeneğinin altında yer almaktadır. 

bios_ayarlari

Yukarıdaki resimdeki gibi benzer seçenekler göreceksinizdir.
First Boot Device yani bilgisayarınızın ilk açılışında hangi birime bakacağının ayarları yapıldığı seçeneğin üzerine tıklayıp Hard Disk'i seçiyoruz.  
Eğer resimdeki gibi USB-HDD seçili ise ve bilgisayarınızda bir USB Bellek yada Harici Disk takılı durumdaysa bu harici birimlerden başlatmaya çalışıyor olabilir. Bu yüzden bilgisayarınıza takılı olan harici birimleri çıkararak yeniden başlatmayı yada boot ayarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızda birden fazla disk takılıysa ön yükleme yapılacak olan disk seçiminde bir sorun olabilir. Kontrol etmek için  Hard Disk Boot Priority seçeneğine girerek sisteminizin yüklü olduğu diski seçmeniz gerekmektedir.

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra yapılan değişiklikleri kaydedip bilgisayarınızı yeniden başlatarak test edebilirsiniz.

Eğer yine aynı hatayı alırsanız donanımsal bir probleminiz olması olası bir ihtimaldir. HardDisk'inizin data ve güç kablolarını kontrol ediniz gerekirse çıkarıp takabilirsiniz. Eğer bu yaptığınız işlem de sonuç vermezse HardDisk'iniz de donanımsal bir sorun olma olasılığı yüksek gözüküyor. 

 

 

 

7 yorum

 1. 1st boot device ekranini boot menusunde buldum ancak “usb-hdd” secenegi yok. yardimci olur musunuz ?

 2. hocam saol ama benim bios farklı AMIBIOS ver:204 bende bootda harddisk seçili ama yinede gormuyor bende c dısk de var d de var ama cıkartıcam bi tane agır bisı var kare seklinde harddisk omu oysa diger harddisk nerede onu anlamadım yardımcı olurmusunuz lutfen benim bios resimdeki gibi deil malesef :(

 3. Elimde Asus Eee netbook var. Format atmamız gerekiyor. Diski çıkarıp başka bilgisayarda formatladım. CD-ROM olmadığı için formatı USB Flash ile atmak gerekiyor malum. Bios setup’tan öncelik ayarını:
  1-Removable Devices(ya da disks)
  2-HDD
  3-Disabled
  şeklinde ayarladık.
  Başka seçenek yok. USB flash disk takılıyken de görmüyor.
  Sonuç olarak aynı hatayı ben de alıyorum ama nası çözeceğimizi anlayamadım, bilgisayarla mı alakalı? bilmediğimizden midir?

  • Merhabalar harici bir CD/DWD-Rom ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

   • elimde harici cd-rom yok ama olsa bile USB ile çalışıyo onlar da sonuçta. usb flash’ı görmüyorsa cd-rom’u nası görecek. başka bilgisayarlara aynı şekilde attık, flash bellekte de problem yok!?

 4. MERABA HOCAM BEN O SORUNLA KARSILASDIM BOOT MENUSUNDAN GİRMİSİM BOYLE MENUYLE KARSILASDIM BOOT OPTİON PRİORİTİES DİSK SECEMİYORUM BEN NE APİYİM ARTİK UMUTLARIM COKMUS YARDİM ET BANA LÜTFEN

 5. That’s an expert answer to an inrenestitg question

Bir Cevap Yazın